Proč QA?

Agile a Quality Assurance

Už více jak 10 let se pohybuji v oblasti QA, Testingu a Agile.

Vodopád byl z pohledu testingu vlastně jednoduchý - ke konci se něco dostalo k testerům, ti to něco nějak otestovali, něco našli, něco se opravilo, někdy se doručilo, zákazník byl někdy možná nějak spokojený. Testování bylo (pokud na něj zbyl čas) vlastně jenom jakousi "measure" a samo o sobě žádnou jinou hodnotu nepřinášelo, pouze ukazovalo současný stav a to pouze z pohledu počtu nalezených chyb.

Věřím, že kvalita by měla být definována jako "Spokojenost všech zúčastněných stran (stakeholders)". Quality Assurance je tedy proces, jak zajistit, abychom všichni byli spokojeni. Je tedy jasné, že vlastní testování je pouze jednou z mnohých dílku skládačky a že testeři sami kvality zajistit nemohou.

Quality Assurance je vlastně tak trochu synonymem Agility, kdy Agilní vývoj poskytuje nástroje, které nám opravdu mohů pomoci dosáhnout našich cílů, ale jen pokud víme čeho a proč chceme dosáhnout.

V sekci QA naleznete různé reportáže z konferencí, knih a rovněž mé vlastní názory. Někdy už je těžké vědět, co je vlastní názor a co si člověk někde přečetl. ono je to vlastně jedno, páč samotné informace je sice důležitá, ale vždy je to až o její aplikaci.

Rád sdílím své názory na různých konferencích, meetupech, atd. Přednášení je pro mě způsob, jak se dostat mimo komfortní zónu, posunout se dál a poznat spoustu zajímavých lidí.